Google AMP Nedir?

Google AMP Nedir?

AMP Nedir?

Google AMP, Hızlandırılmış Mobil Sayfalar anlamına gelir. Bu, web’i tüm kullanıcılar için daha iyi hale getirmeyi amaçlayan açık kaynaklı bir projedir.

AMP teknolojisi, web sayfalarının mobil cihazlarda daha hızlı yüklenmesini sağlamak için tasarlanmıştır. AMP sayfaları, HTML, JavaScript ve CSS kullanarak oluşturulur ve Google tarafından desteklenmektedir. Bu sayfalar, mobil cihazlarda daha hızlı yüklenir ve daha az veri kullanır, bu nedenle kullanıcılar için daha iyi bir deneyim sunar.

Google AMP’nin amacı, genellikle temel bir masaüstü bağlantısından bile daha yavaş olan mobil web’i hızlandırmaktır.

AMP Nasıl Yapılır?

AMP sayfaları yapmak için, sitenizin AMP projesinin standartlarına uyan başka bir sürümünü oluşturmanız gerekir. AMP desteğini ayarladıktan sonra, AMP sitenize kendi URL’si altında gidebileceksiniz. Chrome, Firefox ve Safari ile uyumlu olacaktır.

AMP sayfaları herhangi bir platformda oluşturulabilir, dolayısıyla tek bir hizmete bağlı değildirler. Büyük arama motorlarında, sosyal ağlarda ve e-ticaret sitelerinde de çalışırlar. Bu teknolojiyi destekleyenler arasında Bing, LinkedIn, Pinterest, Reddit, Twitter, Medium, WordPress, Squarespace, Tumblr, eBay ve BigCommerce gibi büyük markalar vardır.

AMP Faydaları

  • Hızlı açılma süresi,
  • Düşük veri tüketimi,
  • İçerik odaklı sayfa yapıları

AMP Nasıl Çalışır?

AMP, gereksiz içeriği keserek ve yalnızca kullanıcının belirli ekran boyutu ve cihazı için gerekli olanı yükleyerek mobil taramayı hızlandırır.

Google AMP sayfasını ziyaret etmek, hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlayacaktır. İçerik google sunucularındadır ve Google web sitesinin kendisinden sunulur. Aynı şey, kullanıcıların Facebook uygulamasından ayrılmadan makaleleri okumasına olanak tanıyan Facebook Instant Articles için de geçerlidir.

AMP Neyin Kısaltması?

Accelerated Mobile Pages” yani “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar”.

AMP’nin Geleceği

Sitelerin en büyük avantajlarından biri, kullanıcılarına reklam göstermek için çok sayıda seçenek sunmalarıdır. Örneğin, 2016 yılında başlatılan AMP Reklam Girişimi, yayıncıların daha hızlı yüklenmesini ve daha yenilikçi reklamlar oluşturmasını sağladı. Böylece, büyük siteler, AMP sayfalarından geleneksel olarak elde ettikleriyle aynı miktarda reklam geliri elde edebilme imkânı sağladı.

AMP teknolojisinin popülaritesindeki artış, Google’ın özellikle mobil cihazlar için yazan web yayıncıları ve içerik oluşturucular üzerindeki kontrolünü artırdı.

İlgili Yazılar
Yorum Bırakın

Your email address will not be published.Required fields are marked *