Wordpress 301 Yönlendirme Nasıl Yapılır?

WordPress 301 Yönlendirme Nasıl Yapılır?

WordPress 301 yönlendirme sitenizin alan adını değiştirdikten veya mevcut bir sayfanızın URL’sini değiştirdikten sonra yapmanız gereken elzem işlemlerdendir. SEO açısından oldukça riskli ve göz korkutucu görünüyor olabilir, eğer 301 yönlendirmesinden bihaberseniz tüm kriterler bu işlemlerin SEO açısından zararlı olduğunu göstermektedir. Neyse ki 301 yönlendirmesi sayesinde (neredeyse) SERP kaybınız olmadan alan adınızı değiştirebilir, sayfa URL’lerinizi güncelleyebilirsiniz.

301 Yönlendirme Nedir?

301 yönlendirme, bir web sayfasının kalıcı olarak başka bir sayfaya yönlendirildiğini gösterir. Bu tür bir yönlendirme, arama motorlarına ve kullanıcılara geçerli bir sayfanın yeni konumunu bildirmek için kullanılır.

301 yönlendirmeleri kullanmak, arama motorları için önemlidir çünkü sayfanın eski URL’sinden gelen linklerin değerini yeni URL’ye aktarır. Ayrıca, kullanıcılar için de önemlidir çünkü kullanıcıların eski URL’yi kullanarak sayfaya ulaşmaya çalıştıklarında, otomatik olarak yeni sayfaya yönlendirilirler.

WordPress 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Yeni bir alan adına taşınmak istediğinizi varsayalım, öncelikle yapmanız gereken mevcuttaki sitenizden sitemap’inizi güvenli bir dosyaya kaydetmek olacaktır. Ben ilk domain taşıma projemde mevcut sitemin site haritasını bir excel’e kaydetmiştim. Size de önerim bu şekilde statik bir dosyaya kaydetmek olacaktır.

WordPress 301 Yönlendirme Eklentileri

WordPress kullandığınız için tabii ki wordpressin en güçlü noktası inanılmaz zengin eklenti kütüphanesinden yararlanmak isteyebilirsiniz. Ben bu noktada 301 Redirects eklentisini kullanıyor ve öneriyorum. Fakat kullanabileceğiniz diğer eklentileri de aşağıya ekliyorum.

  • RankMath
  • Redirection
  • Simple 301 Redirects by BetterLinks
  • 301 Redirects & 404 Error Log

301 Redirects Eklentisi ile Yönlendirme İşlemi

Eklentinin en iyi özelliklerinden birisi direkt yönlendirdiğiniz sayfanın linkini değil wordpress üzerindeki sayfa kodunu tanıyor olması. Basitçe anlatmak gerekirse eski linkinizi kopyalayıp yapıştırıyor, yönlendireceğiniz sayfanın ise birkaç harfini yazmanız yeterli oluyor eklenti otomatik olarak sitenizdeki sayfaları getiriyor ve seçiyorsunuz. Aşağıdaki ekran görüntüsünden de inceleyebilirsiniz.

Görselden de görebileceğiniz üzere eklentiyi kurduktan sonra ID kısmını 301 olarak seçiyorum, Redirect From kısmına eski URL’yi, Redirect To kısmında ise yeni URL’yi (yani yönlendireceğimiz) sayfayı seçmemiz gerekiyor.

Gördüğünüz gibi işlem bu kadar basit, yönlendirilen sayfaya dair herhangi bir URL girmeden otomatik olarak sayfayı tanımladık. Bu işlemleri tamamladıktan sonra site haritanız da sorunsuz bir şekilde çalışıyorsa, google otomatik olarak yeni URL’leri tanıyacak ve dizine ekleyecektir.

301 Yönlendirme İptali

Yönlendirmemizi yaptık, üzerinden de 2-3 hafta civarında zaman geçti. Artık yönlendirmeleri iptal edebileceğimizi düşünebiliriz fakat 301 yönlendirme iptali yapmadan önce dikkat etmemiz gereken son bir kriter var; o da eski backlink çalışmalarımız ve sosyal medya bağlantılarımız.

Şimdiye dek çok fazla backlink çalışması yapmış olabiliriz, aynı zamanda takipçilerimiz sitemizin bağlantılarını farklı sosyal medya kanallarında paylaşmış olabilir. Bu olasılıkları da hesaba kattığımızda 301 yönlendirmesini iptal ettiğimizde bu bağlantılara tıklayan kullanıcılar 404 hatası alabilir. Bu nedenle ya geriye dönüp bu backlink çalışmalarımızdaki linkleri de güncellemeli ya da 301 yönlendirmelerini hiç iptal etmemeliyiz.

Yardıma ihtiyacınız olan konularda benimle yorumlar kısmından iletişime geçebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

İlgili Yazılar
Yorum Bırakın

Your email address will not be published.Required fields are marked *